Too tuppa päris jõulupuu

Miks eelistada päris jõulukuuske kunstkuusele?

Viimastel aastatel on hakanud levima trend, et päris jõulukuuse asemel tuuakse tuppa hoopis kunstkuusk. Üldiselt on peamiseks sooviks sel viisil säästa elusat kuuske maharaiumisest, et too siis vaid paar nädalat tuba ehiks. Kuid kas mugavam kunstkuusk ja ka potikuusk on siiski loodussõbralikumad lahendused?

Lükkame ümber 3 MÜÜTI JÕULUKUUSKEDE KOHTA

MÜÜT 1: Kunstkuusk on keskkonnasõbralikum, sest seda saab taaskasutada.jõulukuused

Kunstkuusk on tavaliselt valmistatud Hiinas toodetud PVC-plastist, mida ei saa hiljem taaskasutada. Kunstkuuske saab küll iga aasta uuesti kapist välja tuua, kuid kuuse tegelik ökoloogiline jalajälg on niivõrd kõrge, et selleks, et ta oleks päris jõulukuusega samaväärne, peaks ta kasutuses olema vähemalt 20 aastat.

MÜÜT 2: Jõulukuuskede istanduses kasvatatud kuuskede mahavõtmine on raiskamine, kõik puud võiksid tuppa toomise asemel sirguda suureks puuks.

Jõulukuuse istandused on spetsiaalselt rajatud selleks, et kasvatada jõulukuuskesid. Istandust võib võrrelda porgandite kasvatamisega. Kui kuusk võetakse 5-10 aasta kasvamise järel maha, istutatakse kohe asemele uus puu. Metsas ei sirgu tegelikult suureks ja tugevaks iga puu, sest valgust ja ruumi jätkub vaid tugevamatele ja suurematele. RMK kuused tulevadki näiteks metsa hooldavast harvendusraiest. Istandustes on jõulupuud aga iga-aastase põhjaliku hooldamise tulemusel tihedama ja korrapärasema kujuga- ehe käsitöö koostöös loodusega.

MÜÜT 3: Ostes potikuuse saan selle hiljem maha istutada.

Mõte potikuusest, millest saab pühaderõõmu kogu pere ja millest saab siiski pärast metsas suur ja võimas puu kasvada on väga tore. Aga päriselt on kahjuks nii, et meie kliimas on selle kuuse ellujäämistõenäosus 50%. Toa soojas ärkab talveunine kuusk üles
ja sellega on taime loomulik rütm rikutud ning tempratuuride kõikumistest kahjustatud taim kipub ära kuivama. Talvel kasvama hakanud taim vajab ka valgust ja toitaineid, mida ta ise ei pruugi kuskilt kätte saada ning kui kevadel istutatakse puu liiga vara maha, siis nõrgenenud taim võib jääda öökülmade kätte. Kahjuks ei ole ka paljude müüdavate potijõulupuude puhul arvestatud puu kõrguse ja juurepalli suhtega- mida kõrgem puu, seda suurem peab olema taime mullapall (ja juurestik). Liiga väikese mullapalliga puu jääb kevadel kohe hätta.

jõulukuusk kodumaine

Pühade ajal me võime rohkem leida hetki, mil mõtleme oma väärtushinnangutele ja valikutele. Milliseid väärtusi me soovime omada ja lastele edasi anda? Üllad kavatsused ei pruugi aga alati tähendada keerulisi valikuid. Päris jõulupuu toob tuppa ehtsa jõululõhna ja on ajatu valik ka keskkonnateadlikumal ajastul.

#päriskuusk